Narciarstwo jest to świetny sport, jednak bez odpowiedniego przygotowania może się skończyć chorobą i zamiast szaleć po śniegu, ferie czy wakacje spędzimy w łóżku. Dlatego oprócz dobrze dobranego sprzętu ważne jest również odpowiednie ubranie. Bardzo dobrym pomysłem będzie rozważenie zakupu bielizny termoaktywnej, której główne funkcje to odprowadzanie nadmiaru wilgoci ze skóry i izolowanie termiczne.

Odprowadzanie nadmiaru potu ze skóry jest podstawowym czynnikiem, jaki musi zostać spełniony w przypadku takiej odzieży. Producenci materiałów prześcigają się w wynajdywaniu coraz to nowszych i lepszych produktów, z których bardzo chętnie korzystają firmy produkujące bieliznę termoaktywną. Pośród charakteryzujących je cech wymienić można wodoodporność, wodoprzepuszczalność, a także zdolność szybkiego wysychania. Niestety im dany materiał lepiej sobie radzi w odprowadzaniu potu, tym jest droższy.

Dobór właściwego kroju i rozmiaru zależy od osobistych preferencji, jednak, aby bielizna spełniała swoją rolę w czasie wyprawy na narty, musi być dopasowana, a nawet obcisła. Zakup ubrania luźnego mija się z celem, gdyż w takim przypadku wilgoć nie zostaje szybko odprowadzana na zewnątrz tylko pozostaje na skórze.

Jeśli chodzi o izolację cieplną to można wyróżnić trzy główne grupy: ciepłą, średnią i lekką. Bielizna ciepła jest wykonana z grubego materiału mającego na celu utrzymanie właściwego ciepła naszego ciała nawet w bardzo niskich temperaturach. Materiał oczywiście oddycha, jednak w przypadku dużej aktywności fizycznej w przeciętnych temperaturach może być w niej zbyt ciepło. Z tego względu zaleca się ją przede wszystkim na bardzo mroźne i długie wyprawy.

Drugi typ, czyli bielizna średnia doskonale sprawdza się w niskich i średnich temperaturach i co ważne podczas wzmożonej aktywności fizycznej. Świetnie również odprowadza wilgoć i stanowi warstwę izolacyjną. Wszystkie te czynniki czynią z niej idealne zabezpieczanie przed zimnem, w przypadku, gdy planujemy wypad na narty czy snowboard.

Ostatnia grupa, bielizna lekka ma już nieco inne zastosowanie. Idealnie sprawdza się podczas wysiłku fizycznego w lecie, kiedy występują wyższe temperatury. Niektóre modele są wykonane są ze specjalnej mikro-siatki, dzięki której pozbędziemy się uczucia przepocenia. Może się okazać zbawienna w siłowni, podczas różnych gier halowych lub po prostu podczas letniego biegania.

Właściwy dobór bielizny termoaktywnej zapewni naszemu właściwe odprowadzanie potu, ciepło i wygodę. Aby tego dokonać, przede wszystkim weźmy pod uwagę jaki wysiłek będziemy wykonywać. Jeśli planujemy śnieżne szaleństwa w Austrii wybierzmy średnią, jeśli natomiast spokojny długi, spacer postarajmy się o zapewnienie właściwej ochrony cieplnej naszemu ciału.