Już nie długo zacznie się sezon wakacyjny. Wakacje najlepiej jest planować wcześniej. Planowanie wakacji  zależy od tego czy planujemy wyjazd prywatnie czy z biurem podróży. Decydując się na biuro podróży wszystko mamy zapewnione i niczym nie musimy się martwić. Gdy decydujemy się na wakacje organizowane samodzielnie to czeka na nas wiele spraw do załatwienia.
Jedną z ważniejszych spraw jest zarezerwowanie noclegu. Decydując się na spędzenie wakacji nad morzem mamy do wyboru noclegi w hotelach, prywatnych kwaterach, ośrodkach wypoczynkowych. Rezerwacji musimy dokonać jeszcze przed sezonem letnim, bo później może być ciężko znaleźć wolne miejsca.
Hotele nad morzem oprócz pokoi zapewniają swoim gościom dodatkowo atrakcje hotelowe, takie jak: siłownia, basen, sauna. Bardzo często korzystanie z tych atrakcji jest wliczone w cenę pobytu w hotelu. Hotele często usytuowane są blisko plaż, mają możliwość wypożyczenia leżaków. Decydując się na pobyt w hotelu możemy korzystać z restauracji hotelowej. Decyzja o zakwaterowaniu w czasie wakacji przede wszystkim zależy od naszych oczekiwań i możliwości finansowych.