Jakie buty na siłownię?

Zima. Za oknem śnieg, ujemna temperatura, a w domu tak ciepło przed telewizorem. Po co więc wychodzić z domu? Później spoglądamy na wagę i zaczynamy nerwowo szukać sportowego stroju, by zrzucić zbędny balast w postaci kilku kilogramów. Czas odłożyć chipsy i piwo! Czas na oczyszczanie organizmu. Efekty przyjdą szybciej, niż Ci się wydaje, jeśli połączysz wszystkie puzzle. Dieta, odpowiednia dawka snu i sport. Dużo sportu! Jeśli ujemne temperatury odstraszają – nic straconego. Jest przecież siłownia. Pojawia się ich coraz więcej, rosną jak grzyby po deszczu, więc wymówkę o braku miejsca należy włożyć między bajki.

Dość usprawiedliwień, dość odkładania na później. Idziemy na zakupy, by wybrać odpowiednie buty sportowe, które są podstawą uposażenia. Zapewnijmy sobie komfort i nie kupujmy najtańszego modelu w sklepie. Przekonacie się o tym na pierwszym treningu. Nie stawiajcie na uniwersalność. Oszczędności odłóżmy na później. Wiele osób na siłownię kupuje nawet kilka par butów, a wy chcecie uprawiać wiele dyscyplin w tym samym obuwiu? Nie pozwolimy Wam na to.

Buty powinny przede wszystkim być gwarancją bezpieczeństwa i stabilizacji. Musimy czuć się swobodnie podczas kolejnych ćwiczeń, koncentrując się tylko na zadaniu, które mamy wykonać. Jeśli faktycznie chcemy oszczędzić, to najlepiej kupić wytrzymałe buty, więc nie patrzcie tylko na cenę. Warto wypytać znajomych, poszukać informacji na forach internetowych czy poradzić się sprzedawcy. Co prawda, weryfikacja wytrzymałości przyjdzie dużo później, to komfort psychiczny tez jest ważny.

Jeśli zależy nam szczególnie na butach do treningu siłowego, powinniście potrafić rozdzielić buty dwubojowe i trójbojowe, które są bardzo uniwersalne, stosowane nie tylko przez strongmanów, ale również kulturystów. Wyróżniają się przede wszystkim stabilizacją. Chyba nie chcielibyśmy, żeby nam pękły podczas podnoszenia sporego ciężaru. Grozi kontuzją. Takie buty poznacie po twardym i podwyższonym obcasie, zapewniając równowagę podczas wymagających ćwiczeń. Jeżeli jesteście stałymi gośćmi na siłowni, to warto zainwestować kilkaset złotych i wybrać buty, które nie tylko zagwarantują komfort, ale również będą nam służyły przez wiele lat.

Jeśli jednak wypady na siłownie są sporadyczne i uprawiacie też inne dyscypliny sportowe, to polecamy zakupić buty do koszykówki, których podeszwa jest dość gruba. Podobnie buty trekkingowe. Można połączyć siłownię i… chodzenie po górach.

Coraz więcej osób decyduje się na wybór butów do crossfitu, których podeszwa jest zbyt wąska, więc ten typ obuwia nie należy do najbezpieczniejszych. Przy zakupie konkretnego modelu, należy wziąć pod uwagę, które ćwiczenia na siłowni zajmują nam najwięcej czasu.