Miasto znane ze światowego szczytu gospodarczego, znakomitych tras narciarskich, a także jedno z najlepszych uzdrowisk chorób płuc i górnych dróg oddechowych to Davos. Miasto znajduje się we wschodniej Szwajcarii i położone jest w Alpach Retyckich co czyni je najwyżej położonym miastem Europy, dokładnie 1560 m n.p.m. Dla Europejczyków to miasto wczasów, zimowych ferii i corocznych kongresów.

Davos Szwajcaria

Wśród narciarzy to jedno z najlepiej przygotowanych miejsc do uprawiania sportów zimowych w Europie, do dyspozycji amatorów białego puchu jest 300 kilometrów tras zjazdowych i 110 kilometrów biegowych, liczne kolejki i wyciągi górskie oraz nowoczesne centrum sportowe, które posiada lodowisko o powierzchni 18 tysięcy metrów kwadratowych, pełnowymiarowe boisko piłkarskie i bieżnie lekkoatletyczną na zewnątrz.
Także liczne imprezy sportowe przyciągają każdego roku wielu zwiedzających. Mają tutaj miejsce np. Mistrzostwa Świata FIS w narciarstwie biegowym 2010/2011, Międzynarodowe Mistrzostwa w hokeju na lodzie – Spengler Cups 2010, jak również ONeill Snowboard Worldtour w dniach 03.- 08.01.2011. Rodzinne wczasy to również świetny pomysł, w mieście znajdziemy bogatą oferta imprez apres-ski, możliwość przejażdżki kuligiem i dorożką, Ponadto oferta noclegowa w mieście jest dopasowana do pobytów z dziećmi. Miejscowe restauracje i klimatyczne knajpki oferują dania z szwajcarskiej specjalności czyli sera, czym byłby urlop bez spróbowania fondue.

Położenie w kotlinie otoczonej zewsząd górami sprawia, że Davos posiada doskonały klimat, wręcz zdrowotny, dlatego też już na początku XX wieku przyjeżdżali tu pacjenci z chorobami płuc, górnych dróg oddechowych i alergii, m.in. z Rosji i Niemiec. Jedną z bardziej znanych postaci jest Katia – żona Tomasza Manna. Pisarz odwiedzał ją dwukrotnie i właśnie w Davos umieścił akcję słynnej powieści „Czarodziejska Góra” z 1924 roku. Katia mieszkała w pięknym sanatorium Schatzalp. Dziś w budynku działa ekskluzywny hotel, który zachował dawny wystrój, o ciepłych, ale zamożnych wnętrzach. Podobnie inne uzdrowiska rozsiane na zboczach gór, dziś pełnia funkcje hoteli, oferując turystom pokoje o wysokim standardzie.