Gry komputerowe aktualnie kojarzą nam się z grafiką przypominającą świat rzeczywisty, pełną dowolnością w kreowaniu wirtualnego świata, czy rozgrywkami w trybach wieloosobowych. Jednak branża gier wideo rozwijała się dość powoli, pierwsze produkcje w niczym nie przypominały obecnie tworzonych produkcji.
w 1947 roku została stworzona pierwsza gra wideo ? symulator pocisku rakietowego. Początkowo gry komputerowe powstawały głównie w ośrodkach akademickich, gdzie tworzono je na potrzeby sprawdzania wydajności prototypów komputerów. Gry komputerowe produkowano masowo dopiero po wprowadzeniu automatów do gier i pierwszych konsol. Zbyt obfite wytwarzanie gier niskiej jakości doprowadziło jednak w 1983 roku do załamaniu się branży.
Nowe otwarcie w grach wideo zostało zapoczątkowane przez Nintendo, które znaczącą poprawiło sytuację branży. Wraz z wprowadzeniem w latach 90. XX grafiki trójwymiarowej i trybu multiplayer, gry komputerowe zaczęły się upodabniać do aktualnie nam znanych produkcji. W Muzeum Gier Wideo możemy znacznie głębiej zapoznać się z fascynującą historią całej branży, poznając jej wzloty i upadki.