Przyjemnie jest słuchać muzyki, lubi to robić niemal każdy. Robimy to w drodze do pracy, w autobusie, na ulicy, w domu. Nic więc dziwnego, że większość ludzi wolałaby także by w sklepie towarzyszyła im muzyka. W takiej sytuacji raczej trudno korzystać z prywatnych odtwarzaczy, a chętnie by się muzyki posłuchało, gdyż znacznie uprzyjemnia to robienie zakupów.

Z punktu widzenia właściciela sklepu pojawia się jednak pewien problem. Oczywiście dobrze jest zapewnić swoim klientom jak najbardziej komfortowe warunki i sprawić im przyjemność, jednak niestety nie można po prostu puścić utworów swoich ulubionych artystów by przygrywały w tle, jest to nielegalne. Jeśli ktoś chce to zrobić musi wcześniej zapłacić tantiemy ZAiKSowi.

A te są niemałe. W związku z czym niektórzy próbują szukać innych rozwiązań. Jednym z nich jest Muzyka bez ZAiKS, Dzięki niej można grać w swoim sklepie muzykę bez konieczności płacenia dużych pieniędzy. Być może nie jest to rozwiązanie idealne tym niemniej warto rozważyć skorzystanie z niego.