Z całą pewnością program Winamp jest jednym z najbardziej znanych oraz lubianych propozycji oprogramowania, które służy do odtwarzania muzyki. Tych, którzy nie mieli z Winamp’em jeszcze przyjemności, należy poinformować, że jest to odtwarzacz plików multimedialnych, a w szczególności muzyki.

Jednak poza wsparciem dla wszystkich możliwych formatów (wtyczki do pobrania ze strony producenta), aplikacji, która pozwala również na dostosowanie barwy dźwięku, słuchania radia internetowego, synchronizacji plików na urządzeniach przenośnych, tworzenia playlist, posiada również opcje sieciowe oraz wiele, innych, które każdy może sprawdzić zupełnie sam.

Bardzo ciekawą funkcją Winampa może być możliwość odtwarzania plików wykonanych w technologii Flash, coraz śmielej wkraczającej w świat multimediów oraz odtwarzania radia przez Internet. Co więcej, aplikacja ta umożliwia również pobieranie tekstów piosenek, darmowych audio z sieci czy importowanie plików z bibliotek iTunes. Mamy również możliwość- co może zdziwić niektórych użytkowników tej aplikacji- nagrywania płyt Audio CD do formatów takich jak MP3 oraz WMA. Jeśli ktoś ma co do tego jakiekolwiek wątpliwości, można dodać, że najnowsza wersja tej Winampa umożliwia również kupowanie biletów na koncerty za pośrednictwem Internetu. Możliwe jest również zdalne sterowanie odtwarzaczem. Jak widać więc opcji jest bardzo dużo, każdy zatem powinien znaleźć coś dla siebie. Ponadto Winamp jest aplikacją, która służy nam od wielu lat. Mimo ogromnej konkurencji, program cały czas utrzymuje pewne standardy, dzięki którym użytkownicy cały czas chętnie go używają. Poza zwykłym odtwarzaniem muzyki w formatach mp3, w nowszych wersjach program oferuje kilka nowinek, w tym między innymi wbudowany konwerter.