W naszym kraju najbardziej rozprzestrzenionym systemem chowu królików jest na pewno ten klatkowy. Cieszy się on wielkim zainteresowaniem. Zazwyczaj są to klatki wolno stojące.

Klatki dla królików umieszczone są w budynkach lub na wolny powietrzu. Decydując się na ten drugi sposób musimy mieć na uwadze odpowiednią temperaturę, w jakiej króliki mogą przebywać, aczkolwiek zwierzęta te cechuje doskonała tolerancja temperatury. Chów klatkowy dla wielu hodowców królików jest najlepszym sposobem utrzymywania królików w systemie przyzagrodowym. Zdaniem specjalistów, klatki zlokalizowane za zagrodach umożliwiają lepsze wykonywanie niezbędnych zabiegów, zarówno tych weterynaryjnych jak i hodowlanych. Przy większej hodowli, system klatkowy, pozwala zwierzętom utrzymać dobrą kondycję i zdrowie.

Często zastanawiamy się, gdzie ustawić klatki dla królików i w jaki sposób to zrobić. Nie jest to pytanie proste, bowiem sposób właściwego ustawienia klatek zależy od wielu czynników. To, gdzie ustawimy klatki dla królików, zależy w głównej mierze właśnie od możliwości hodowcy. Jedni hodowcy posiadają osobny budynek, inni zaś ogrodzoną działkę. Lokalizacja i sposób ustawienia klatek dla królików zależy również od tego, jaki rodzaj produkcji planujemy. Wielu hodowców skupia swoją produkcję na uzyskaniu jedynie mięsa, innym zaś zależy na wełnie czy futrze. Hodowcy, którzy stawiają na futerka, powinni ustawiać klatki dla królików na wolnym powietrzu lub w nieogrzewanych pomieszczeniach. Jeśli zaś zależy nam dobrej jakości mięsie, klatki dla królików muszą być zabezpieczone przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Na pewno należy wtedy chronić króliki przed wielkimi mrozami lub upałami.

Klatki dla królików umiejscowione na wolnym powietrzu powinny znajdować się w miejscu suchym, zacienionym i przede wszystkim osłoniętym od wiatru.