Nastała jesień, tylko patrzeć jak w wysokich górach niedługo pojawi się śnieg, aby przyspieszyć tą datę można wybrać się za granicę, gdzie potężne czterotysięczniki pokrywają się śniegiem już z początkiem października. Doskonałym miejscem dla amatorów narciarstwa jest Szwajcaria oferująca 1700 kilometrów świetnie przygotowanych tras zjazdowych.

Do wyboru jest wiele ciekawych regionów, pamiętajmy, że ponad połowę powierzchni kraju stanowią Alpy. Region Jeziora Genewskiego, Alpy Berneńskie i wiele innych co roku przyciągają ponad milion turystów z całego świata. Nasza propozycja obejmuje trzy miejscowości, po pierwsze Zermatt, po drugie Gstaad oraz na koniec niesamowitą Arosę.

Pierwszego kurortu Zermatt strzeże potężny Matterhorn. U jego podnóży na wysokości 1616 m n.p.m. znajduje się urocze miasteczko, gdzie poruszać się można wyłącznie transportem napędzanym elektrycznie bądź siłą mięśni własnych. Dla swoich gości oferuje przyjemne restauracje, kawiarnie oraz rodzinne hotele. Narciarze szusować mogą na trasach o łącznej długości 300 kilometrów, a na szczyty zabierze ich jeden z 70 wyciągów.

Jeśli wybierzemy się do Gstaad, z pewnością spotkamy osobistości należące do tzw. śmietanki towarzyskiej, gdyż jest to ich ulubione miejsce. Ośrodek przygotował dla turystów 123 kilometry tras biegowych oraz dwa razy więcej nartostrad. Poruszanie się pomiędzy nimi możliwe jest przy pomocy 62 kolejek i wyciągów. Turyści uwielbiają urządzać sobie w Gstaad piesze wycieczki, podczas których podziwiają piękno krajobrazu. Dla tej grupy osób do dyspozycji jest 160 kilometrów szlaków spacerowych.

W kurorcie Gstaad przeważają luksusowe hotele, jednak kto szuka z pewnością znajdzie tańsze pensjonaty o dobrym standardzie. Również w lato nie można się tu nudzić, w lipcu organizowany jest coroczny międzynarodowy turnieju tenisowy, niewiele osób wie, że właśnie z Szwajcarii pochodzą M. Hingis i R. Federer.

Na koniec Arosa, którą z każdej strony otaczają wysokie szczyty, a sama położona jest w urokliwej dolinie Schanfigg. Śnieg w Arosie jest pewny jak mówi hasło reklamowe, dlatego narciarze chętnie przybywają i korzystają z 70 kilometrów tras i 16 wyciągów. Dla biegaczy również coś dobrego, a mianowicie 25 kilometrów tras biegowych.